Każde domowe wnętrze wymaga zastosowania odpowiednich produktów oświetleniowych, które wpływają nie tylko na estetykę, ale też funkcjonalność przestrzeni. Coraz więcej osób obok relaksu, realizacji zadań domowych i zabawy z dziećmi w domowym zaciszu zajmuje się także pracą. A to wymaga użycia konkretnych lamp.

Jakie oświetlenie powinno trafić do domowego gabinetu? Ile punktów świetlnych zastosować? Jaką lampę na biurko wybrać? O tym przeczytacie poniżej.

Naturalne światło w miejscu pracy – okno na świat

Jeśli chce się odpowiednio oświetlić stanowisko do pracy, w miarę możliwości warto wykorzystać w jak największym stopniu światło dzienne. Najlepiej zatem ustawić biurko tak, by znalazło się przodem do okna. Światło naturalne zapewnia optymalne warunki do pracy, wpływa korzystnie na koncentrację na realizowanych zadaniach i pomaga jak najdłużej zachować dobry poziom aktywności, a przy tym pozwala zmniejszyć zużycie prądu, co przekłada się na wysokość domowych rachunków.

Podstawowe źródła światła w gabinecie

Oprócz światła dziennego w miejscu do pracy nie da się jednak obyć bez dobrze zaplanowanego systemu lamp. Bazą jest oświetlenie ogólne. Może to być jedna oprawa sufitowa lub wisząca bądź kilka lamp rozmieszczonych równomiernie na suficie. To one zapewniają swobodę podczas przemieszczania się lub wykonywania podstawowych czynności, przy których nie potrzeba mocniejszego strumienia światła zadaniowego.

Czasami oprócz takich produktów sięga się po oprawy podłogowe. Budują klimat, by móc spokojnie się zrelaksować, przyjąć gości lub klientów bądź wykorzystać wnętrze także do innych celów w ciągu dnia lub wieczorową porą. Spory wybór zróżnicowanych opcji można znaleźć choćby na stronie LightPlus. Przydatne potrafią także okazać się lampy ścienne, które wpływają na odbiór wnętrza, zapewniają skuteczne oświetlenie boczne, a przy tym niejednokrotnie podświetlają wybrane detale przestrzeni, np. ozdoby na ścianach.

Wszystkie oprawy powinny być oczywiście dopasowane stylistycznie do całego wyposażenia, tworząc spójną wizualnie przestrzeń – przyjazną, uporządkowaną i sprzyjającą wytężonej pracy.

Lampa na biurko – czym się kierować podczas poszukiwań oprawy?

Co stanowi kluczowy element każdego systemu oświetlenia w miejscu pracy? Wprost nie da się obyć bez dobrych opraw na biurko. To one zapewniają mocny strumień światła (nawet powyżej 500 lx), by bez trudu wykonywać precyzyjne zadania wzrokowe. W tej roli najchętniej stosuje się lampy stołowe, choć w zależności od dostępnego miejsca można zastąpić je większymi modelami podłogowymi lub maleńkimi oprawami na ścianę.

Jaka powinna być lampa na biurko? Przede wszystkim musi równomiernie doświetlać cały blat – bez cieni czy odbłysków światła. Warto zatem stawiać na lampy z regulacją wysokości i kąta padania światła. Dobrym pomysłem są warianty współpracujące z energooszczędnymi źródłami światła LED – nie tylko zapewniają świetne warunki, ale też obniżają wysokość domowych rachunków.

Jakie modele lamp na biurko cieszą się największą popularnością? Wiele osób decyduje się na proste warianty techniczne – geometryczne, wpisujące się w tendencje minimalistyczne i utrzymane w stonowanych wariantach barwnych. Opcje skandynawskie niejednokrotnie zdobią detale wykonane z drewna. Miłośnicy klasyki chętnie wybierają srebrzyste lampy metalowe lub modne od lat lampy maklerskie – mosiężne z efektownymi, zielonymi kloszami.

Oświetlenie w domowym gabinecie – podsumowanie

Nawet podczas pracy w domu warto stosować się do konkretnych zasad budowania oświetlenia na stanowisku do realizacji obowiązków służbowych. Wybierajmy lampy praktyczne, bezpieczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. To od nich zależy bowiem nasza wydajność pracy, zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Close